11 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Australii

Gdzie warto pojechać w Australii, by zobaczyć spektakularne krajobrazy, kulturę i dziką przyrodę tego kraju?

Australia to kraj, który oferuje podróżnikom o wiele więcej niż tylko Outback. Południowa część lądu oferuje światowej klasy plaże, bujne lasy deszczowe i majestatyczne góry, podczas gdy północna część jest domem dla największego na świecie słodkowodnego jeziora, Lake Eyre. Na poszukiwaczy przygód w Australii czeka wiele atrakcji, a kraj ten jest jednym z głównych ośrodków turystycznych przyciągających ludzi z całego świata. Poniżej przedstawiamy listę 11 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Australii.

1. Sydney

Atrakcje Sydney to między innymi historyczna dzielnica Rocks, której historia sięga setek lat wstecz i która przeszła niezliczoną ilość renowacji, a także Muzeum Australijskie, w którym znajdują się artefakty i wystawy ukazujące historię kraju. Mieszkańcy Sydney mają do wyboru wiele restauracji i barów, a turystów przyciągają tętniące życiem targowiska, na których można kupić lokalne produkty. Ci, którzy chcą uciec od tłumów, mogą odwiedzić Operę w Sydney, która stała się symbolem miasta.

2. Melbourne

Do atrakcji Melbourne należy Queen Victoria Market, na którym można kupić świeże owoce, warzywa i inne towary, oraz Melbourne Zoo, w którym żyje ponad 3500 zwierząt reprezentujących 450 gatunków. Mieszkańcy Melburne mają również do wyboru wiele sklepów i restauracji oferujących autentyczną kuchnię australijską. Turyści mogą podziwiać naturalne piękno Doliny Yarra, która została nazwana Doliną Napa w Australii.

3. Wielka Rafa Koralowa

Miłośnicy przygód mogą popływać z żółwiami morskimi, nurkować z rurką lub nurkować w Wielkiej Rafie Koralowej, która jest największą żywą strukturą na świecie. Rafa, położona u wybrzeży Queensland, rozciąga się na długości 2300 mil i jest siedliskiem niesamowitej różnorodności życia wodnego. Rafy koralowe są powoli niszczone przez zmiany klimatyczne, zanieczyszczenia i przełowienie, ale Wielka Rafa Koralowa pozostaje obowiązkowym celem wycieczek.

4. Góry Błękitne

Wycieczka w Góry Błękitne nie byłaby kompletna bez odwiedzenia pięknych ogrodów i szlaków spacerowych znajdujących się w Parku Narodowym Gór Błękitnych. Z parku roztaczają się wspaniałe widoki na Sydney, port i okolicę. Region ten słynie z pofałdowanych wzgórz, a w okolicy znajduje się wiele winiarni i ogrodów, które można zwiedzać.

5. Uluru/Ayers Rock

Ci, którzy chcą zobaczyć najbardziej ikoniczny krajobraz Australii, będą chcieli udać się do pustynnej oazy Uluru. Znana jako Ayers Rock, Uluru jest częścią większego Parku Narodowego Uluru. Monolit skalny wznosi się 3280 stóp nad pustynnym dnem, a jego widok zapiera dech w piersiach. Kolorowy krajobraz Uluru stanowi wyraźny kontrast dla otaczających go czerwonych skał.

6. Outback

Na dalekiej północy wyspy zwiedzający mogą zobaczyć Czerwone Centrum. Region ten jest domem dla dziwnego zjawiska, jakim jest lud Euahlayi, który mieszka w chatach wykonanych z gliny. W Outbacku znajdują się słynne pasma Flinders Ranges i Pustynia Simpsona, czyli rozległe krajobrazy pokryte czerwoną, pomarańczową, żółtą i białą ziemią. W Outbacku znajdują się również ogromne wydmy, słone jeziora i obszary pustynne.

7. Wyspa Kangura

Ci, którzy szukają niezapomnianych wrażeń z outbacku, powinni odwiedzić Wyspę Kangura. Położona u południowych wybrzeży Australii Południowej, Wyspa Kangura jest trzecią co do wielkości wyspą Australii. Wyspa słynie z surowych krajobrazów, dzikich zwierząt, w tym kangurów, walabii, emusów, wombatów i platfusów, a także długich plaż.

8. Whitsundays

Whitsundays to grupa ponad 100 wysp na Morzu Koralowym w Australii i jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Woda ma turkusowy kolor, a plaże są nieskazitelnie czyste. W archipelagu znajduje się ponad 60 wysp, w tym Whitehaven Beach, gdzie znajdują się wapienne klify, białe, piaszczyste plaże i turkusowa woda. Wyspy Whitsundays są znane z nurkowania, wędkowania, snorkelingu i żeglarstwa.

9. Darwin

Darwin jest stolicą Terytorium Północnego w Australii i oferuje to, co najlepsze w Outbacku. Obszar ten jest znany z fascynującej dzikiej przyrody, w tym sutenerów i krokodyli. Podróżujący do tego miasta powinni koniecznie zobaczyć Wyspy Tiwi, które są domem dla aborygeńskiej społeczności Yolngu. Obszar ten był miejscem gwałtownego konfliktu na początku XX wieku, a Yolngu do dziś walczą o kontrolę nad ziemiami swoich przodków.

10. Cairns

Cairns znajduje się na północno-wschodnim wybrzeżu Queensland i jest główną bramą do tropikalnych atrakcji tego regionu. To także najlepsze miejsce na rozpoczęcie wycieczki na Wielką Rafę Koralową. Do atrakcji turystycznych miasta należy wąwóz Barron, w którym znajdują się spektakularne formacje skalne, oraz latarnia morska Cape Tribulation.

11. Perth

Perth to stolica Australii Zachodniej. Położone jest na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego i może poszczycić się jednymi z najlepszych plaż na świecie. Perth zostało założone w 1829 roku jako stolica kolonii Swan River. Obszar metropolitalny liczy 4,8 mln mieszkańców i jest drugim co do wielkości w stanie.