5 rzeczy, których nie wiedziałeś o Londynie

Londyn, stolica Anglii, to miasto tak bogate kulturowo, że czasami można się w nim poczuć jak w jednym wielkim muzeum. I choć z pewnością można spędzić całe życie, zwiedzając muzea, parki, pomniki, galerie sztuki i teatry, to można również skorzystać z restauracji, barów, klubów i sklepów, nie stawiając nawet stopy w żadnym z głównych zabytków.

Niezależnie od tego, czy jesteś smakoszem, imprezowiczem, czy po prostu uwielbiasz robić zakupy, Londyn ma Ci wiele do zaoferowania.

1. Możesz jeść jak królowie

Londyn, jedno z najdroższych miast na świecie, jest istną skarbnicą pysznego jedzenia. Od restauracji wyróżnionych gwiazdkami Michelin po puby, w których jedzenie jest podstawą, Londyn oferuje mnóstwo kulinarnych przysmaków. Jeśli masz ochotę na tradycyjny angielski pub, nie będziesz musiał daleko podróżować. Każda dzielnica ma swój własny pub, niezależnie od tego, czy jest to przytulny, kameralny pub, czy też piwiarnia z kilkuset miejscami. Jeśli jest ładny dzień, możesz usiąść na zewnątrz i zamówić kufel Guinnessa, jedząc hamburgera lub hot doga.

2. Możesz imprezować jak w latach 20.

Swingujące lata sześćdziesiąte, scena punkowa i metalowa, era hipisowska i wiele innych – każda dekada w Londynie oferuje coś innego. Jeśli chcesz poczuć się jak w latach 20., powinieneś wybrać się na Carnaby Street i do Soho. Pełno tu ubrań w stylu vintage, staromodnych kin, barów jazzowych i restauracji. Innym dobrym miejscem na lata 20. jest Camden Market, który pochodzi z XIX wieku i oferuje wszystko, od ubrań w stylu vintage i antyków po biżuterię i wystrój wnętrz.

3. Obejrzyj sztukę Szekspira

Jeden z najsłynniejszych autorów na świecie, William Szekspir, napisał wiele swoich dzieł w Londynie. Jeśli jesteś fanem jego sztuk, z pewnością zechcesz zobaczyć je na żywo. Najbardziej popularnymi miejscami, w których można zobaczyć teatr na żywo, są West End i Royal National Theatre. W obu tych miejscach wystawia się szeroki wachlarz sztuk, od musicali, przez komedie, po tragedie. Jednak w Londynie można obejrzeć nie tylko słynne sztuki. Wiele niezależnych teatrów w mieście wystawia również nowoczesne i współczesne dramaty.

4. Możesz zostać prawdziwym Jamesem Bondem

Nie, to nie jest żart. Londyn ma swojego własnego Bonda, który jest więcej niż trochę brytyjski. Jak sama nazwa wskazuje, Bond urodził się w Londynie, a w jego role wcielają się aktorzy, którzy również są Brytyjczykami. Nie oznacza to jednak, że nie możesz poczuć odrobiny 007 podczas zwiedzania miasta. Możesz odwiedzić siedzibę MI6 w Vauxhall, siedzibę Królewskiej Marynarki Wojennej w Greenwich lub siedzibę Tajnych Służb Wywiadowczych w Thames House.

5. Możesz robić zakupy jak królowa

Londyn jest rajem dla miłośników zakupów – od markowych ubrań po najnowsze gadżety. Nieważne, czy szukasz mody z wyższej czy niższej półki, nie będziesz zawiedziony. Jeśli chodzi o markowe towary, najpopularniejsze dzielnice handlowe to Marylebone, Knightsbridge, Bond Street i Chelsea. Jeśli chodzi o elektronikę, najlepsze miejsca to Oxford Street, Regent Street, Tottenham Court Road i Covent Garden.