10 niesamowitych rzeczy do zrobienia w Dublinie

Stolica Irlandii jest idealnym miejscem dla turystów, którzy chcą poznać kulturę, historię i dziedzictwo tego kraju. W Dublinie każdy znajdzie coś dla siebie – od spacerów brukowanymi uliczkami gruzińskich placów, po zwiedzanie muzeów, udział w przedstawieniach teatralnych, koncertach czy wycieczki po okolicy.

1. Poznaj gruzińskie place w mieście

W Dublinie znajdują się jedne z najbardziej zachwycających zabytków architektury georgiańskiej na świecie. Możesz obejrzeć spektakl w wielkim Olympia Theatre lub komedię w kameralnym Project Arts Centre. W Royal Hibernian Academy znajduje się wspaniała kolekcja dzieł sztuki, a w National Gallery – obrazy najbardziej znanych europejskich artystów.

2. Poznaj bogatą historię kultury Irlandii

Dziedzictwo irlandzkiej literatury, poezji i historii można zobaczyć w całym Dublinie. Patrick’s Cathedral jest najstarszym budynkiem w mieście, a Book of Kells, wspaniały manuskrypt z IX w. znajdujący się w Trinity College, jest uważany za najstarszą zachowaną książkę chrześcijańską na świecie. Zamek Dubliński, w którym swoje biura ma rząd brytyjski, przypomina o potędze, jaką Imperium Brytyjskie miało kiedyś nad krajem.

3. Zaczerpnij świeżego powietrza na wsi

W mieście można podziwiać miejskie tereny zielone i zabytki. Na przedmieściach Howth można popływać w morzu i wybrać się na malowniczy spacer wzdłuż brzegu morza. Jednak jeśli chcesz przeżyć prawdziwie dziką przygodę, wybierz się na wyspę Inishboffin. W tym spokojnym krajobrazie znajduje się wiele pięknych, piaszczystych plaż, cichych dróg i ścieżek przyrodniczych.

4. Zgub się w miejskiej scenerii zakupów

Dublin słynie z zakupów na głównych ulicach miasta, a okazji do wydania pieniędzy jest tu mnóstwo. Butiki w raju dla projektantów, Dublin Castle, nie mają sobie równych. Brukowane uliczki Temple Bar są pełne sklepów sprzedających wszystko, od ręcznie robionej biżuterii po irlandzkie dzianiny. Jeśli wolisz robić zakupy przez Internet, odwiedź Apple Store i poszukaj ofert takich sklepów jak Zappos i ASOS.

5. Weź udział w imprezie rozrywkowej

Każdego tygodnia w Dublinie odbywa się wiele imprez prezentujących irlandzką kulturę i muzykę. Możesz wybrać się na sztukę teatralną do Abbey Theatre, obejrzeć najnowsze przedstawienie w Gaiety Theatre lub posłuchać koncertu irlandzkiego zespołu. W miejskich pubach z muzyką tradycyjną można spróbować tradycyjnej muzyki irlandzkiej.

6. Zasiądź za kierownicą

W mieście znajduje się wiele wypożyczalni samochodów. Jednak wielu kierowców w Dublinie woli wynająć taksówkę, ponieważ obawiają się korków. Czarna taksówka ma swój własny, wyjątkowy charakter i pozwala odkryć zabytki miasta z nowej perspektywy.

7. Skosztuj lokalnych potraw

Dublin jest znany z wysokiej jakości kuchni. W mieście znajduje się wiele restauracji serwujących wszystko, od tradycyjnej kuchni irlandzkiej po azjatycką fuzję. W dzielnicy Temple Bar znajduje się wiele tętniących życiem barów i restauracji, w których serwowane są dania kuchni lokalnej i międzynarodowej.

8. Poznaj irlandzkie tradycje

Dublin to jedno z niewielu miast na świecie, w którym kalendarz festiwali jest bardzo bogaty. W ciągu roku w mieście obchodzony jest Dzień Świętego Patryka, Halloween, Boże Narodzenie i Sylwester. Weź udział w tych uroczystościach i dołącz do tłumów ubranych na zielono i bawiących się w miejskich barach, restauracjach i klubach.

9. Odwiedź kultowe atrakcje

Jeśli zawsze chciałeś podziwiać widok ze szczytu Guinness Storehouse, udaj się do serca miasta. W budynku, który został otwarty w 2016 r., znajduje się wiele rekordów Guinnessa. Oprócz podziwiania widoków możesz spróbować swoich sił w degustacji piwa. W okolicy Grafton Street znajdują się jedne z najbardziej znanych miejsc zakupów w mieście, w tym Arnotts, Brown Thomas i Elverys.

10. Kupuj do upadłego

W Dublinie są jedne z najwyższych czynszów na świecie. Dzielnice handlowe w mieście słyną z zakupów na głównych ulicach. W centrum miasta, w którym mieszkają projektanci, czyli w Dublin Castle, znajdują się sklepy takich marek jak Zara, H&M i Uniqlo. Brukowane uliczki Temple Bar są pełne sklepów sprzedających wszystko, od ubrań w stylu vintage po biżuterię.

Nasz przewodnik, Michael, przywitał nas od razu po przyjeździe na miejsce. Był tak przyjazny i pomocny, że poczuliśmy się jak w domu, gdy tylko opuściliśmy samolot. Po zameldowaniu się w naszym apartamencie oprowadził nas po nim i wyjaśnił wszystkie ważne informacje, np. gdzie pójść i co robić. Dał nam również informacje, jak poruszać się komunikacją miejską.

Michael upewnił się, że mamy wszystkie potrzebne informacje i zawsze był pod telefonem komórkowym, upewniając się, że wszystko przebiega tak, jak powinno. Nigdy nie mieliśmy poczucia, że zostaliśmy pominięci lub zaniedbani.

Apartament, w którym się zatrzymaliśmy, był piękny, wyposażony we wszystkie niezbędne rzeczy i bardzo wygodny. Znajdował się w doskonałej lokalizacji, blisko wszystkich atrakcji.

Większość czasu spędzaliśmy w mieście na naszych codziennych spacerach. Bardzo podobały nam się spacery, które były dla nas zaplanowane. Dzięki nim mogliśmy lepiej poznać miasto i dowiedzieć się kilku ciekawych faktów. Naszym ulubionym spacerem był zdecydowanie spacer po parku Phoenix. To był taki piękny park. Nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy, jaki jest duży, dopóki nie zaczęliśmy po nim chodzić i nie zobaczyliśmy, że jest tak duży.